:: HABER DETAY

Kanserle Mücadele Tübitak Birinciliği Getirdi
Şahin Tercüme Reklam

Kanserle Mücadele Tübitak Birinciliği Getirdi


Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ile Yazılım alanlarında düzenlenmekte olan Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda birinciler belli oldu.

`Nöroblastoma Kanser Hücrelerine Sisplatinin Etkisinde Oksijen ve Glikoz Kısıtlamasının Rolleri` projesi ile Fen Öğretmeni Çiğdem Şahin danışmanlığında yarışmaya katılan İstanbul İstek Özel Belde Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisi Meliha Nur Kılıç biyoloji alanında Tübitak Birincisi seçildi.Bu yıl yarışmaya 3.123 farklı okuldan 11.446 kız ve 9.514 erkek olmak üzere 20.960 öğrencinin hazırladığı 15.661 proje başvurdu.

Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde proje ön değerlendirlerinin yapılması sonucu ön değerlendirmeyi geçen 1.200 proje 13-14 Ekim 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmelerinde finalist olarak belirlenen 180 proje, 26-27 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak final değerlendirmesine katıldı.Bu yıl final yarışmasına 54 ilde bulunan 130 farklı okuldan toplam 281 proje katıldı. Final yarışmasına katılan 180 projeden 10’u Birincilik, 20’si İkincilik, 30’u Üçüncülük ve 30’u Teşvik olmak üzere toplam 90 projenin sahibi 139 öğrenci ödül kazandı.

Tübitak 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Ödül alan projelerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

:: Sağlık

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme, çocukluk döneminde en sık karşılaşılan zararlı alışkanlıklarda...

Kaynak: AtakentHaber

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Havaların soğumasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz zayıflıyor ve hastalık...

Kaynak: AtakentHaber

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Tavsiyeler

Kış mevsiminin kendisini iyiden iyiye göstermeye başlamasıyla hastalıklarda...

Kaynak: AtakentHaber

Türk Bilim İnsanlarından Yan Etkisiz Kanser İlacı

Türk bilim insanları yeni bir kanser ilacı geliştirdi. 10 yıllık çalışma so...

Kaynak: AtakentHaber

SiparisYolda.com Reklam