:: HABER DETAY

İBB’den Metro Atılımı
Şahin Tercüme Reklam

İBB’den Metro Atılımı


İBB, geçmiş dönemde ihalesi yapılıp durdurulan son raylı sistem şantiyesini de harekete geçiriyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı niteliğindeki Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı. Metro hattının en önemli özelliği Atakent’ten de geçiyor olması. Kabataş’tan Kirazlı’ya, Kirazlı’dan Atakent’e, Atakent’ten Ispartakule, Bahçeşehir ve Esenyurt’a bu metro hattı ile gidilebilecek. Hattın aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde de durağı bulunmakta. Şehrin batısındaki 3 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek hattın 7 km’lik ilk etabının 2024 yılında hizmete alınması hedefleniyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2017 yılında ihalesi yapılıp durdurulan ve yapımına hiç başlanmayan Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda 2 Ağustos’ta imalat çalışmalarına başlıyor. Çalışma hakkında bilgi veren İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun, 2019’da göreve geldiklerinde durmuş olarak devraldıkları hatlardan biri olduğunu ve geçmiş dönemden kalan bu son metro hattında da çalışmayı başlattıklarını söyledi.

KABATAŞ-ESENYURT ARASI BAĞLANACAK

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun şehrin batı yakasına hitap eden bu çok önemli proje olduğunu belirten Alpkökin, “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olan bu hat, metro Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzanacağı için Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun devamı niteliğinde olacak. Tüm bu projeleri bitirdiğimizde Kabataş’tan trene binen bir İstanbullu, Esenyurt’a kadar hızlı, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapma imkanına sahip olacak” dedi.

2 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Geçen yılın sonundaki Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’na 220 milyon Euro bütçe ayırdıklarını, o tarihten itibaren de proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya başladıklarını aktaran Alpkökin, şöyle konuştu:

“Maalesef, geçmiş dönemde ihalesi yapılan hattın uygulanabilir nitelikte ve detayda projeleri olmadığı için öncelikle projelerini yeniden tasarlamak ve optimize etmek üzerine çalıştık. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan, kazılara başlayacağımız alanın müteahhide teslimi için problemler de vardı. Bunların hiçbirisi çözülmeden hattın ihalesi yapılmıştı. Şimdi bütün bu sorunları çözüyoruz. 2 Ağustos’ta Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nun imalatlarına başlayacağız.”

İLK ETAPTA 7 KM’LİK KISMI YAPILACAK

Alpkökin, geçmiş yönetimden hiç başlanmamış olarak devraldıkları hattın, ilk etapta Mahmutbey-Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi arasındaki 7 km’lik kısmını yapmaya başlayacaklarını belirterek, “Bu kısmı 2024 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra da metromuzu Esenyurt’a kadar devam ettireceğiz. Şehrin batısındaki metro erişimine sahip olmayan 3 milyondan fazla nüfus için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

HANGİ HATLARA ENTEGRE OLACAK?

* Mahmutbey İstasyonu’nda; M3 Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy Metrosu

* Mehmet Akif İstasyonu’nda; Ataköy-İkitelli Metrosu

* Temapark İstasyonu’nda; Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı Metrosu

‘Havalimanı Metrosunda Son Durum’ haberimiz için burayı tıklayın...


:: Atakent

İngilizce Festivali Büyük İlgi Gördü

Küçükçekmece ilçesindeki proje okullarından biri olan Gazi Anadolu Lisesi’...

Kaynak: AtakentHaber

Perküsyon Orkestrası Baharın Ritmi Konseri

Şef Engin Gürkey yönetimindeki Küçükçekmece Belediyesi Perküsyon Orkestras...

Kaynak: AtakentHaber

Nağmelerin Pınar’ı Türk Sanat Müziği Toplulukları Küçükçekmece’de Konser Verecek

Şef Pınar Barut Yönetimindeki Nağmelerin Pınar’ı Türk Sanat Müziği Topluluk...

Kaynak: AtakentHaber

Patili Dostlar Buraya Bayılacak

Hayallerini gerçekleştirmeyi başaran iki kadın girişimci Leysun Karaboğa ve...

Kaynak: AtakentHaber

SiparisYolda.com Reklam